90 lat istnienia Aeroklubu Krakowskiego!

30.01.2018

W sobotę (27.01.2018) Aeroklub Krakowski obchodził 90-lecie swojego istnienia i działalności. Uroczystość odbyła się w miejscu szczególnym dla każdego lotnika jakim jest Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Aeroklub Krakowski jest drugim najstarszym aeroklubem w Polsce i został założony w roku 1928 przez studentów ówczesnej Akademii Górniczej (późniejszej AGH).

Obchody rozpoczęły się uroczystą akademią podczas której zaprezentowano historię (oczywiście w skrócie) działalności Aeroklubu Krakowskiego. Jako pierwszy głos zabrał prezes Aeroklubu Krakowskiego, dr inż. Marek Długosz, który powitał zaproszonych gości oraz członków Aeroklubu. Wśród zaproszonych gości była Rektor ds. Studenckich Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie – Pani Profesor Anna Siwik. Uczelni, której losy mocno splatają się z losami Aeroklubu. Powitaliśmy również prezesa Aeroklubu Polskiego, przedstawicieli Prezydenta Miasta Krakowa, wojska, samorządu lokalnego, stowarzyszeń lotniczych i senioralnych.

Podczas uroczystości uhonorowano osoby które swoją pracą, poświęceniem przyczyniły się do rozwoju aeroklubu. Odznaczeń było bardzo dużo, ale jedno było szczególne, Złotym Medalem Aeroklubu Polskiego została wyróżniona Pani Maria Pląder, członek Aeroklubu Krakowskiego z 70-letnim stażem! Nasze uroczystości swoim występem uświetniła Pani Julia Ponomar recitalem p.t. „Io ti penso amore”. Nie zabrakło również tortu urodzinowego a ostatnim punktem programu był bal karnawałowy który odbył się w fantastycznej sali w towarzystwie historycznych samolotów.