Krakowianie z medalami mistrzostw Świata!

24.08.2014

W miniony piątek zakończyły się XIX Samolotowe Rajdowe Mistrzostwa Świata w Toruniu! Mistrzostwa rozegrano w dwóch klasach – advanced (podstawowa) i unlimited (najtrudniejsza). Nasi piloci lecący w kategorii Unlimited zdobyli złoto drużynowo i dwa medale indywidualne! Zwyciężyli francuzi Julien Cherioux i David Le Gentil. Srebrny medal wywalczyła załoga toruńsko-krakowska Bolesław Radomski i Dariusz Lechowski, a brązowy załoga kuzynów, kontynuująca tradycje rodzinne – Michał i Marcin Wieczorkowie z Aeroklubu Krakowskiego!

Pierwsza trasa oznaczona symbolem RED zaczęła się mocnym polskim akcentem, wygrali ją Krzysztof i Kamil Wieczorkowie (ojciec z synem) z Aeroklubu Krakowskiego z łączną sumą punktów karnych 156. Tuż za nimi znalazła się załoga częstochowsko-wrocławska Janusz Darocha i Zbigniew Chrząszcz, którzy pomylili się tylko o jedną sekundę więcej niż poprzednicy i uzbierali 159 punktów karnych. Podium zamykali aktualni mistrzowie Polski w Lataniu Rajdowym – Bolesław Radomski i Dariusz Lechowski z 189 punktami karnymi. Pozostałe polskie załogi tego dnia poleciały bardzo solidnie i wszyscy znajdowali się w pierwszej dziesiątce, pomiędzy załogami francuskimi oraz czeskimi. Ze względu na siłę wiatru przekraczającą bezpieczne rozegranie konkurencji lądowań po trasie sędziowie zdecydowali nie rozgrywać tej części zawodów pierwszego dnia.

podium-bolo-i-darek-fot_-agata-skalik

Trasa GREEN nawigacyjnie była bardzo obiecująca dla naszych załóg. Wygrała ją młoda załoga Marcin Chrząszcz – Kamil Kliza, kolekcjonując tylko 88 punktów karnych. Druga pozycja tego dnia przypadła najlepszej francuskiej załodze Julien Cherioux oraz David Le Gentil, którzy zdobyli 95 punktów karnych. Podium zamykała polska załoga Marek Kachaniak i Łukasz Pawlak z 121 punktami karnymi. Niestety silny boczny wiatr utrudniał prawidłowe wykonanie lądowań i zdarzały się odbicia oraz nieprawidłowe przyziemienia, a tego dnia sędziowie wyznaczyli dwa lądowania po trasie. Część polskich załóg przez to wypadła z czołówki. Na prowadzenie wysunęła się załoga Marcin Chrząszcz i Kamil Kliza.

Popisowym lotem załogi Michała i Marcina Wieczorków zakończył się trzeci dzień mistrzostw opatrzony symbolem trasy BLUE. Kuzynowie po dwóch trasach przelecianych bardzo solidnie bez rażących błędów, zajmowali 6 pozycję. Nie mając nic do stracenia zaatakowali i pokazali, że nie przypadkowo zdobyli trzy medale na mistrzostwach Europy w Dubnicy, oraz są aktualnymi vice-mistrzami Polski w Lataniu Rajdowym. Wygrali konkurencję BLUE z 73 punktami karnymi, mając przewagę aż 65 punktów nad drugą załogą z Czech Petra Opata i Jana Havlika. Czesi uzbierali 138 punktów karnych. Trzecią pozycję tego dnia wywalczyli Janusz Darocha i Zbigniew Chrząszcz z 142 punktami karnymi.

podium-19wrfc-fot_agata-skalik

Po protestach i podsumowaniu wszystkich wyników mistrzostwa wygrała załoga francuska, która obecnie dominuje w Lataniu Rajdowo-Nawigacyjnym – Julien Cherioux i David Le Gentil z łączną sumą 452 punktów karnych. Tytuł Vice-Mistrzów Świata przypadł Bolesławowi Radomskiemu i Dariuszowi Lechowskiemu z 536 punktami karnymi. Brązowy medal wywalczyli Michał i Marcin Wieczorkowie, którzy zdobyli o 2 punkty karne więcej od poprzedników, co jest równoznaczne z popełnieniem błędu poniżej 1 sekundy.
Tytuł drużynowych Mistrzów Świata i Złoty medal kategorii Unlimited zdobyli oczywiście Polacy – Radomski, Lechowski oraz Michał i Marcin Wieczorkowie z łączną sumą 1074 punktów karnych. Należy zaznaczyć, że medal drużynowy otrzymują dwie najlepsze załogi z danego państwa, jednak złoto jest ukoronowaniem pracy całej naszej Rajdowej Kadry Narodowej, której załogi na tych mistrzostwach zajęły miejsca od 2 do 8. Srebrny medal przypadł ekipie francuskiej – Cherioux, Le Gentil, Le Camus i Chauve z sumą 1583 punktów karnych. A podium drużynowe zamykali Czesi – Opat, Havlik, Rajdl i Kadlec z 1862 punktami karnymi.

podium-druzynowe-19wrfc-fot_agata-skalik

W kategorii podstawowej – advanced trzy polskie załogi zostały sklasyfikowane poza konkursem, jako załogi reprezentujące organizację FAI. Niestety z przyczyn formalnych nasi zawodnicy nie mogli wystartować w mistrzostwach Świata pod banderą Polski. A patrząc na wyniki przez nich osiągnięte mielibyśmy dodatkowy powód do radości.

Na mistrzostwach Świata mieliśmy dodatkowych reprezentantów – medalistów imprez najwyżej rangi. Marian Wieczorek pełnił funkcję kierownika polskiej ekipy na XIX Mistrzostwach Świata, a Edward Popiołek był członkiem komisji sędziowskiej. Obaj z Aeroklubu Krakowskiego.