52. Lot Południowo-Zachodniej Polski

31.05.2014

52. Lot Południowo-Zachodniej Polski

Zapraszamy serdecznie na 52 Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki, organizowany przez Aeroklub Krakowski w dniach 3-6 lipca na naszym lotnisku w Pobiedniku Wielkim. W tym roku obchodzimy jubileusz 85-lecia istnienia tej prestiżowej imprezy sportowej!

Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki to prawdopodobnie najstarsza na świecie impreza sportu samolotowego. Jej początek sięga 1929 roku, kiedy to Akademicki Aeroklub w Krakowie, w rok po rozpoczęciu działalności zorganizował pierwsze zawody lotnicze.

Celem zawodów jest wyłonienie najlepszego pilota precyzyjnego. Lotnicy muszą sprostać wyzwaniom, które czekają na nich w powietrzu. Najważniejszy jest dokładny pilotaż i precyzyjna nawigacja, a żeby utrudnić zadanie, tolerancja czasowa na trasie wynosi 2 sekundy błędu! Przy prędkości samolotu rzędu 140 km/h wydaje się to wręcz niemożliwe!

Dzisiejsze zawody, różnią się pod wieloma aspektami od tych sprzed II Wojny Światowej, jednak podejście i zaangażowanie zawodników nie zmieniło się w żadnym calu.

Cel jest tylko jeden, wygrać w Krakowie!

Pismo organizacyjne treningu i zawodów pojawi się wkrótce. Mamy nadzieję, że frekwencja dopisze! Gorąco zachęcamy młodzież do postawienia pierwszych kroków w Lataniu Precyzyjnym, właśnie w Krakowie! Również liczymy na byłych zawodników, którzy mieliby świetną okazję do wznowienia kariery sportowej!

Do zobaczenia!

Społeczność Aeroklubu Krakowskiego.