60. Lot Południowo Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki – najstarsza impreza sportu samolotowego na świecie już w czwartek w Pobiedniku Wielkim!

10.05.2023

Od czwartku do soboty (11-13 maja 2023) odbywać się będzie Pobiedniku Wielkim 60. Lot Południowo Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki

Organizowane przez Aeroklub Krakowski zawody to najstarsza na świecie impreza sportu samolotowego, zaliczana do rankingu Samolotowego Pucharu Polski.

Pierwsze zawody odbyły się w 1929 r. czyli w rok po utworzeniu Akademickiego Aeroklubu Krakowskiego. Nazwa zawodów upamiętnia wybitnego Polskiego pilota, zwycięzcę słynnego Challange’u w 1932 roku i dwukrotnego zwycięzcę krakowskiej imprezy – Franciszka Żwirko.

Otwarcie zawodów nastąpi w czwartek o godz. 20.30. W piątek zaplanowano do południa pierwszą konkurencję nawigacyjną,  natomiast o godz. 16 odbędzie się konkurencja lądowań, najbardziej widowiskowa część zmagań dla Kibiców sportu samolotowego.

W sobotę zaplanowana jest druga konkurencja nawigacyjna, natomiast o godz. 17 rozpocznie się uroczyste zakończenie imprezy w hangarze samolotowym.

Wszystkie rodziny z dziećmi serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Aeroklubu Krakowskiego w sobotę w godzinach 13:00-17:00. Zaplanowaliśmy w przestrzeni między hangarami – samolotowym i szybowcowym wiele atrakcji m.in. prezentację modeli szybowców i samolotów organizowaną przez Sekcję Modelarską AK oraz stoisko partnerskie Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Patronat Honorowy nad 60. edycją zawodów objął:

• Pan Kamil Bortniczuk – Minister Sportu i Turystyki,
  • Pan Łukasz Kmita – Wojewoda Małopolski,
  • Pan Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego,
  • Pan Jerzy Makula – Prezes Aeroklubu Polskiego,
  • Pan Tomasz Kosecki – Dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie,
  • Pan Grzegorz Biedroń – Prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej,
  • Kraków Airport im. Jana Pawła II.

W trakcie zawodów oprócz uhonorowania zwycięzców pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca zostaną wręczone nagrody dla najlepszej kobiety, najlepszego amatora, najmłodszego zawodnika, najlepszego juniora. Dodatkowo zostanie przyznana nagroda specjalna dla najlepszego zawodnika Aeroklubu Krakowskiego ufundowana przez Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Route Plannerem jest Krzysztof Borkowski z Nowego Targu, Sędzią Głównym trener Kadry Narodowej Wojciech Władyka z Nowego Sącza, a Przewodniczącym Jury Marian Wieczorek z Krakowa.

Imprezę dofinansowano ze środków budżetu państwa z części, której dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki.