Kampania rowerowy maj!

20.02.2022

Aeroklub Krakowski został partnerem akcji – Kampania rowerowy maj!

Ogólne informacje dot. kampanii:

Rowerowy Maj to największa kampania w Polsce. Jest koordynowana przez Gminę Miasta Gdańska. Kampania promuje zdrowy tryb życia i  zrównoważoną mobilność wśród dzieci przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych, grona nauczycielskiego oraz rodziców i opiekunów.  Rowerowy Maj, poprzez zabawę połączoną z elementami rywalizacji, popularyzuje rower jako środek transportu w podróżach do szkoły, uczy  dobrych i zdrowych nawyków, które utrzymują się również po  zakończeniu kampanii. Rowerowy Maj skutecznie zmienia okolice szkół i  przedszkoli na bardziej bezpieczne i przyjazne rowerzystom, zmniejszając tym samym liczbę samochodów dowożących dzieci.

Zasady kampanii są bardzo proste: każdy przedszkolak, uczeń i nauczyciel, który w maju dotrze na lekcje w sposób aktywny: na rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce, otrzymuje naklejki do rowerowego dzienniczka i na wspólny plakat klasowy. Dla najaktywniejszych uczestników oraz klas przewidziane są atrakcyjne nagrody. Kampania jest organizowana w Krakowie od roku 2017 (odbyły się cztery edycje). W ostatniej krakowskiej edycji w roku 2021 wzięło udział 49 szkół i 36 przedszkoli. Łącznie prawie 24 tysiące uczniów i przedszkolaków z czego 12 tysięcy uczniów i przedszkolaków wzięło aktywny udział w kampanii.

W roku 2022 kampania odbędzie się niezależnie od sytuacji pandemicznej w szkołach.  W przypadku, gdy szkoła lub przedszkole będzie funkcjonować w trybie zdalnego nauczania, za aktywne podróże zostaną uznane przejazdy do dowolnego celu rowerem, hulajnogą, na rolkach, wrotkach, które będą trwać minimum 30 min. Planowany okres realizacji: 4-31 maja 2022 r.

www.rowerowymaj.eu