Boeing Stearman SP-YWW

21.08.2023

Kolejnym samolotem, który wystąpi podczas Lotniczego Dnia Otwartego Aeroklubu Krakowskiego z okazji 95-lecia Klubu jest samolot typu Boeing Stearman SP-YWW, na co dzień bazowany na naszym lotnisku.

Boeing Stearman to wersja zbudowana dla Marynarki Wojennej o oznaczeniu N2S-3. Samolot opuścił fabrykę w Wichita 12-ego marca 1941 roku. Wyszkoliło się na nim podstawowo kilkudziesięciu pilotów US NAVY, którzy latali później na F4-U Corsair, P-51 Mustang czy SNJ.

Według historycznych dokumentów nasz egzemplarz latał w następujących bazach Marynarki Wojennej USA: Hutchinson, Kansas; Dallas, Teksas; Bunker Hill, Indiana; Corpus Christi, Teksas.

W listopadzie 1946 roku Stearman został przekazany do War Assets Administration, czyli odpowiednika Agencji Mienia Wojskowego, która w krótkim czasie wystawiła go na sprzedaż

Kilka miesięcy później samolot został odkupiony od WAA przez firmę Desota Flying Service. Na potrzeby lotów agrolotniczych w Teksasie wyposażono go w zbiornik na chemikalia, większy silnik oraz metalowe śmigło.

W 2009 roku, kolejny właściciel Thomas Newell rozpoczął trwającą 3 lata kompletną renowację samolotu polegającą na remoncie silnika, wymianie elementów skrzydeł, montażu nowej instalacji elektrycznej, paliwowej oraz hamulcowej. Samolot został pokryty nowym płótnem, a wszystkie elementy płatowca zostały wymienione na nowe lub odtworzone według historycznej dokumentacji. Jesienią roku 2013 Stearman o numerze seryjnym 1204 był już w drodze do Warszawy, a od wiosny tego roku lata nad Polskim niebem. Dzisiaj ten samolot jest bazowany na lotnisku w Pobiedniku Wielkim (EPKP).

30 maja 2014 Stearman został wpisany do rejestru statków powietrznych i jest najstarszym samolotem w Polsce.

3 września Boeing Stearman za sterami pilota Marka Forystka pojawi się na naszym niebie!

Już dziś zapisz wydarzenie w swoim kalendarzu: https://www.facebook.com/events/266544192779827