Fundacja Wiedeńczyk i muzealny An-2

17.08.2023

Odsłaniamy program pokazów z okazji Lotniczego Dnia Otwartego Aeroklubu Krakowskiego

Co 2 dni będziemy prezentować samoloty/pilotów, którzy wystąpią w Pobiedniku Wielkim już 3 września!

Prezentujemy pierwszy samolot, który weźmie udział w pokazach – Wiedeńczyk, który na co dzień stacjonuje na naszym lotnisku.

Fundacja Wiedeńczyk An-2 powstała 26 sierpnia 2013 r. w Krakowie.

Założyli ją dwaj byli piloci podkrakowskiej 8 Bazy Lotnictwa Transportowego – Zbigniew “Funio” Chłopecki i Jerzy “Jerry” Antonkiewicz. Obaj piloci po ukończeniu dęblińskiej szkoły i wyszkoleniu na samoloty An-2 dostali przydział do 13. Pułku Lotnictwa Transportowego w podkrakowskich Balicach. Przez cały okres pełnienia służby pilotowali samoloty An-2, a w szczególności ten o numerze bocznym 7447, popularnie zwanym Wiedeńczykiem.

Nazwa samolotu wywodzi się od wydarzenia, które miało miejsce 1 kwietnia 1982 roku, kiedy to załoga An-2TD nr boczny 7447 wraz z rodzinami uciekła na jego pokładzie za żelazną kurtynę do Wiednia (stąd jego późniejsza nieformalna nazwa „Wiedeńczyk”). Wyprodukowany został w 1966 roku w zakładach lotniczych WSK PZL Mielec, a następnie 10 stycznia 1967 roku skierowany do służby w podkrakowskich Balicach, gdzie wykonywał zadania operacyjne na rzecz wojska, nosząc numer taktyczny 7447. Po wycofaniu ze służby w 2012 roku stał się latającym eksponatem Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Już dziś zapisz wydarzenie w swoim kalendarzu: