Krzysztof i Kamil Wieczorkowie wygrywają 34 OZS im. Zdzisława Dudzika!

25.05.2014

Krzysztof i Kamil Wieczorkowie wygrywają 34 OZS im. Zdzisława Dudzika!

W minionym tygodniu na radomskim lotnisku Piastów rozegrano 34 Ogólnopolskie Zawody Samolotowe im. Zdzisława Dudzika. Zmagania Rajdowo-Nawigacyjne poprzedzał obóz Rajdowej Kadry Narodowej, który był jednym z elementów przygotowawczych przed  19. Rajdowymi Mistrzostwami Świata. Dla przypomnienia – owe mistrzostwa rozegrane zostaną w Toruniu!

Obóz kadry składał się z dwóch dni treningowych, gdzie dwie trasy wyłożone przez Jakuba Drzewińskiego dawały sporo trudnej pracy nawigatorom, którzy muszą jak najszybciej i najdokładniej przygotować mapy swojemu pilotowi, a następnie wspomóc go w nawigacji oraz kolekcjonowaniu „obiektów”. Jedna z tras posiadała, aż trzy odcinki lotów po łuku, co nie wszyscy zauważyli. Każdy na swój sposób wyciągnął wnioski, ale jedno jest pewne, trzeba trenować, bo na 19 Rajdowe Mistrzostwa Świata organizatorzy zaprosili najbardziej wymagającego „route planner’a” Andrzeja Osowskiego, który na pewno przygotuje wiele ciekawych niespodzianek dla uczestniczących w mistrzostwach załóg. Jeśli chodzi o trening lądowań, to nie było go zbyt wiele, gdyż silny wiatr zdecydowanie utrudniał bezpieczne wykonywanie operacji lotniczych.

Zawody ruszyły w piątek, otworzył je dyrektor Aeroklubu Radomskiego – Stanisław Szczepanowski, a sędzią głównym był niezastąpiony Krzysztof Borkowski z Aeroklubu Nowy Targ. Do zawodów zgłosiło się 15 załóg z różnych części Polski. Najbardziej cieszy fakt, że pojawiają się nowe załogi, które są zainteresowane dalszym uczestnictwem w zmaganiach. Niestety na pierwszy raz nie mieli łatwego zadania, gdyż radomskie zawody rozegrano w najwyższej klasie Unlimited. W piątek route planner zaplanował trasę Blue, z którą najlepiej poradziła sobie załoga Jarosław Sysio – Marcin Skalik zdobywając tylko 87 punktów karnych – 57 na „czasówce” oraz 30 za „puszczony” jeden obiekt. Na drugiej pozycji rodzinna załoga Krzysztof i Kamil Wieczorkowie, którzy uzbierali 102 punkty karne – 12 za „czasy” oraz 90 za trzy obiekty nieznalezione. Podium zamykali najbardziej doświadczeni stażem w jednej załodze – Janusz Darocha i Zbigniew Chrząszcz – tracąc do poprzedników tylko 3 punkty karne – 15 na „czasówce” i 90 za obserwację. Niestety ze względu na bardzo silny boczny wiatr nie punktowano lądowań po trasie. Tabela wyników pokazała, że wszyscy prezentują bardzo wysoki poziom, a w czołówce było bardzo ciasno, co następnego dnia wzmagało napięcie wśród startujących

Drugiego dnia na trasie Yellow, świetnie spisała się krakowska załoga Krzysztof i Kamil Wieczorkowie, którzy zdobyli 84 punkty karne – 54 na czasach i 30 za puszczony obiekt. Tuż za nimi znaleźli się Bolesław Radomski i Dariusz Lechowski z wynikiem 109 punktów karnych – warto zaznaczyć, że tylko 9 punktów karnych uzbierali na czasach, co oznacza, że pomylili się tylko o 3 sekundy! 100 punktów odebrali za obserwację. Podium tego dnia zamknęli Krzysztof Skrętowicz oraz Jakub Klęczar tracąc tylko 2 punkty karne do poprzedników! Podobnie jak dzień wcześniej, silny wiatr uniemożliwił poprawne lądowania po trasie, z tego względu sędziowie zdecydowali odpuścić tę część konkurencji.

podium-34ozs-im_-z_dudzika-radom-2014

34 Ogólnopolskie Zawody Samolotowe im. Zdzisław Dudzika wygrała załoga ojciec – syn – Krzysztof i Kamil Wieczorkowie będący zawodnikami Aeroklubu Krakowskiego, z łączną sumą 186 punktów karnych. Drugie miejsce należało do Bolesława Radomskiego (Aer. Pomorski) i Dariusza Lechowskiego (Aer. Krakowski) z sumą 262 punktów karnych. Na najniższym szczeblu podium znaleźli się Janusz Darocha (Aer. Częstochowski) i Zbigniew Chrząszcz (Aer. Wrocławski) tracąc tylko 6 punktów karnych do poprzedników.

Kolejne zawody już za miesiąc! W imieniu społeczności Aeroklubu Krakowskiego pragniemy Państwa zaprosić na 52. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki, który jest imprezą zaliczaną do rankingu Precyzyjnego Pucharu Polski 2014! Mamy nadzieję, że frekwencja będzie wysoka, a w zawodach wystartują również ci, którzy chcą postawić pierwszy krok w Lataniu Precyzyjnym, oraz ci, którzy chcieliby wznowić karierę sportową!

Marcin Wieczorek

Wyniki i zdjęcia na łamach fan page’u Samolotowej Kadry Narodowej – kliknij!

fot. via POLISH FLYING TEAM