Michał Wieczorek z Aeroklubu Krakowskiego zwycięzcą 60. Lotu Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki

15.05.2023

Michał Wieczorek (Aeroklub Krakowski) wygrał 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki.

Organizatorem najstarszych zawodów samolotowych na świecie był Aeroklub Krakowski, obchodzący w tym roku 95-lecie powstania. Uroczyste zakończenie odbyło się w Pobiedniku Wielkim.

fot. Paweł Ludwikowski

Drugie miejsce zajął Kamil Wieczorek (Aeroklub Krakowski), miejsce trzecie Marcin Chrząszcz (Aeroklub Wrocławski).

fot. Paweł Ludwikowski

Zawody składały się z dwóch konkurencji nawigacyjnych i konkurencji lądowań. Do rywalizacji przystąpiło 20 zawodników.

Od 1929 roku Aeroklub Krakowski organizuje Lot Południowo-Zachodniej Polski, którego patronem jest wybitny przedwojenny pilot Franciszek Żwirko, zwycięzca dwóch pierwszych edycji i słynnego Challange’u.

Podczas zawodów przyznane zostały również dodatkowe nagrody:

• Najlepsza kobieta:  Esther Rimensberger,
  • Najlepszy junior: Konrad Partyka,
  • Najmłodszy zawodnik: Kacper Ludwiczak,
  • Najlepszy amator (osoba, która nigdy nie była klasyfikowana w Samolotowym Pucharze Polski w Lataniu Precyzyjnym): Paweł Gaudyn.

fot. Paweł Ludwikowski

Nagrodę specjalną dla najlepszego zawodnika Aeroklubu Krakowskiego ufundował Dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, Pan Tomasz Kosecki. Laureatem został Michał Wieczorek.

fot. Paweł Ludwikowski

Wręczenie nagród najlepszym odbyło się podczas oficjalnego zakończenia imprezy, w którym wzięło udział około 150 osób – członkowie AK, krakowscy seniorzy lotnictwa oraz goście specjalni:

• Pan Henryk Jończyk – Zastępca Wójta Gminy Igołomia-Wawrzeńczyce,
  • Pan Artur Buszek – Wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa,
  • Pan Jerzy Makula – Prezes Aeroklubu Polskiego,
  • Pan Piotr Czarnecki – Sekretarz Generalny Aeroklubu Polskiego,
  • Pan Tomasz Kosecki – Dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie,
  • Pan Leszek Mańkowski – Prezes Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa oraz wszystkich seniorów lotnictwa,
  • Pan Wojciech Fidelus – Dyrektor Agencji Rozwoju Miasta Krakowa,
    przedstawiciel Wojska Polskiego – Pan Paweł Maj – Porucznik 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

fot. Dariusz Wesołowski

Ceremonię wręczenia nagród poprowadził Adrian Król, Wiceprezes AK.

Fani lotnictwa, w tym rodziny z dziećmi, mieli okazję zobaczyć mini pokazy samolotowe i wystawę modeli.

fot. Dariusz Wesołowski

fot. Renata Karpińska