Wspomnienie Wacława Wieczorka

06.10.2021

W 10. rocznicę śmierci wspominamy wyjątkowego kolegę – pilota ŚP. Wacława Wieczorka

Wacław Wieczorek urodził się 25 września 1958 roku w Słomnikach, pochodził z podkrakowskiej miejscowości Widoma.  Jest jednym z najbardziej utytułowanych polskich sportowców lotniczych, zdobył 20 medali indywidualnie na Mistrzostwach świata, Europy i Światowych Igrzyskach Lotniczych w sporcie samolotowym. Przeżywszy 53 lata, zmarł nagle 7 października 2011 roku w Grodzisku Mazowieckim.

Wacław Wieczorek był członkiem Aeroklubu Krakowskiego od 1976 roku, aż do śmierci. W tym roku wyszkolił się w Pobiedniku Wielkim na szybowcach pod okiem instr. Krzysztofa Lenartowicza. Pomimo, że Wacław utożsamiany jest głównie z sukcesami w sporcie samolotowym, również musimy wspomnieć o jego sukcesach w szybownictwie. W 1981 roku wygrał IX Szybowcowe Mistrzostwa Polski Juniorów w klasie club, a w 1982 roku X SMPJ w klasie standard. Sukcesy Wacława przełożyły się na przekazanie do Aeroklubu Krakowskiego przez Aeroklub PRL nowoczesnego na ówczesne czasy szybowca Jantar Standard 2.

W  1979 roku wyszkolił się na samolocie Zlin 42, a już rok później odniósł pierwszy sukces samolotowy na XI Samolotowych Rajdowo-Nawigacyjnych Mistrzostwach Polski Juniorów z naw. Małgorzatą Kuźmą zdobywając srebrny medal.

W 1983 roku rozpoczął pracę w Aeroklubie Krakowskim jako instruktor szybowcowy, i następnie samolotowy, zostając ostatecznie szefem wyszkolenia Aeroklubu. W Aeroklubie Krakowskim pracował do 1989 roku, następnie przeszedł do PLL LOT, gdzie rozpoczął pracę jako pilot An-24. Następnie latał krótko na TU-154 i od 1993 roku na B737.

Pierwszy międzynarodowy sukces odniósł w 1990 rok na Mistrzostwach Świata w Lataniu Precyzyjnym, które odbyły się w Rio Cuarto w Argentynie. Wywalczył brązowy medal indywidualnie i złoty medal drużynowo. Następne lata to niekończące się pasmo sukcesów, medali i zwycięstw w sporcie samolotowym.

Warto wspomnieć też o spektakularnym zwycięstwie w I Światowych Igrzyskach Lotniczych, które rozegrano w 1997 roku w Antalyi w Turcji. Wacław startując w załodze ze swoim młodszym bratem Krzysztofem, zdobył pierwszy w historii tytuł mistrzów olimpijskich, złoty medal i tym samym tytuł Mistrzów Świata w Lataniu Rajdowo-Nawigacyjnym.

W 2009 roku Wacław zakończył karierę sportową, wieńcząc ją srebrnym medalem indywidualnie i złotym drużynowo na Mistrzostwach Europy w Lataniu Rajdowym w Castellon w Hiszpanii, oraz 24 latami spędzonymi w Kadrze Narodowej w sporcie samolotowym. Zdobył 20 medali indywidualnie i 22 medale drużynowe na mistrzostwach świata, Europy i Światowych Igrzyskach Lotniczych. Krajowych sukcesów nie jesteśmy w stanie zliczyć. Po zakończeniu kariery sportowej dalej pracował jako kapitan instruktor B737 w PLL LOT. Zaczął udzielać się jako sędzia w sporcie samolotowym.

Pozostawił po sobie syna Michała i córkę Weronikę. Michał dziś jest równie utalentowanym i utytułowanym pilotem, który kontynuuje wspaniały dorobek ojca. Aeroklub Polski uhonorował Wacława po śmierci, rozgrywanymi corocznie Ogólnopolskimi Zawodami Samolotowymi im. Wacława Wieczorka.

Jest pochowany pod Grodziskiem Mazowieckim, na cmentarzu komunalnym we wsi Szczęsne.

Społeczność Aeroklubu Krakowskiego