XXII Samolotowe Mistrzostwa Świata w Lataniu Rajdowym otwarte!

14.11.2022

W Republice Południowej Afryki odbywają się XXII Samolotowe Mistrzostwa Świata w Lataniu Rajdowym!

Samolotowa Reprezentacja Polski składa się z 5 załóg, które będą broniły tytułu drużynowych Mistrzów Świata!

Mistrzostwa zostaną rozegrane w dniach 14-17 listopada. Do startu przystępuje 36 załóg z 12 krajów. Zawody obejmują cztery konkurencje, które będzie można śledzić LIVE na stronie organizatora: www.wrfc2022.com

Polskę Reprezentują załogi:

• Darocha Janusz (A. Częstochowski) – Chrząszcz Zbigniew (A. Dolnośląski)
  • Kachaniak Marek (A. Rzeszowski) – Pawlak Łukasz (A. Warszawski)
  • Skalik Marcin – Skalik Joanna (A. Częstochowski)
  • Wieczorek Krzysztof – Wieczorek Kamil (A. Krakowski)
  • Wieczorek Michał (A. Krakowski) – Marcin Kwiatosz (A. Warszawski)
  • Funkcję Kierownika Reprezentacji pełni Marcin Skalik.

Poprzednie mistrzostwa odbyły się w 2018 roku w słowackiej Dubnicy nad Vahom. Wówczas Polacy zdobyli tytuł drużynowych Mistrzów Świata i dwa medale indywidualne: srebro i brąz. Niestety pandemia Covid-19 przerwała dwuletni cykl organizacji MŚ. Pierwotnie XXII Mistrzostwa Świata miały odbyć się w 2020 roku, również w RPA, w mieście Stellenbosch. W 2022 roku RPA postawiło na miejsowość Brits, która leży około 100km na północ od Johannesburga. Jako ciekawostkę warto odnotować, iż w 2011 roku odbyły się tam Precyzyjne Mistrzostwa Świata.

Pierwsze Rajdowe Mistrzostwa Świata odbyły się w Grenchen, w Szwajcarii, w 1976 roku. Pierwsze medale Polacy zdobyli dopiero na trzeciej imprezie, rozegranej w Aschaffenburg, w RFN, w 1980 roku. Złoty medal indywidualny zdobyli wtedy Witold Świadek i Andrzej Korzeniowski (A. Rzeszowski), a drużynowe złoto przypadło dla tej samej załogi i drugiej załogi Krzysztofa Lenartowicza i Mariana Wajdy (A. Krakowski). Dotychczas Polacy na imprezie najwyższej rangi zdobyli 26 złotych medali, 21 srebrnych i 12 brązowych!

Trzymamy kciuki za Reprezentację i naszych Krakusów!