Złota Lotka dla Mariana Wieczorka

08.07.2022

Nasz kolega Marian Wieczorek został nagrodzony „Złotą Lotką” przez Klub Lotników Loteczka.

Uroczystość wręczenia Złotych Loteczek dla tegorocznych laureatów zbiegła się z 35-leciem Klubu Lotników Loteczka. Wręczenie „lotniczego Oscara” odbyło się 25 czerwca we Wrocławiu. Oprócz uroczystej Gali odbyło się tradycyjne sadzenie dęba w Alei Chwały przy hotelu Kosmonauty.

Złota Lotka jest najwyższym honorowym wyróżnieniem Klubu Lotników Loteczka. Nagroda ta przyznawana jest za wybitne lotnicze osiągnięcia sportowe i za całokształt działalności na rzecz lotnictwa. Od 1998 roku wręczono 166 Złotych Loteczek. Wśród znamienitych osobistości polskiego lotnictwa znalazło się już wcześniej kilka osób związanych z Aeroklubem Krakowskim: śp. Wacław Wieczorek (przyznano w 2005r.), Krzysztof Wieczorek (2006r.), Michał Wieczorek (2012r.), Edward Popiołek (2013r.), Leszek Mańkowski (2017r.), śp. Wiesław Wolański (2017r.), Maria Pląder (2019r.).

Marianowi, serdecznie gratulujemy!

Marian Wieczorek jest członkiem honorowym Aeroklubu Krakowskiego. Z Aeroklubem związany od 1971 roku – wtedy mając 16 lat trafił pod skrzydła śp. instruktora Józefa Dębca na kurs spadochronowy. Latając na szybowcach i samolotach spędził w powietrzu 24000 godzin. Całą sportową karierę reprezentował Aeroklub Krakowski na imprezach sportowych, zdobywając liczne medale w zawodach międzynarodowych i krajowych. Zapoczątkował lotnicze tradycje rodziny Wieczorków. Zawodowo jako pilot liniowy latał na samolotach An-24, Ił-62, B-767, B-787. Obecnie na lotniczej emeryturze, udziela się jako instruktor symulatorowy B-787.