Obóz modelarski dla młodzieży – Durbaszka 2016

Ilość kadry :                           4

Wiek uczestników :                10 – 17 lat

Termin :                                  24.07 – 13.08. 2016 r. /21 dni/

Miejsce :                                 Górski Ośrodek Szkolno – Wypoczynkowy MDK DH

Schronisko pod Durbaszką /www.durbaszka.pl/

Przewidywany koszt :                       1600 zł

Komendant obozu :    mgr inż. Tadeusz Kasprzycki

Kadra instruktorska : instruktorzy modelarscy oraz instruktor kulturalno-oświatowy z MTSR Sowiniec

Program :

Przewidujemy podział uczestników obozu na dwie grupy:

•  początkujący /realizujący program podstawowy : rekreacyjno turystyczny z elementami szkolenia modelarskiego
  •  zaawansowani / członkowie pracowni modelarskich/ realizujący program pełny

W ramach organizowanego obozu zakładamy zajęcia w zakresie szkolenia modelarskiego, treningi i udział w wewnętrznych zawodach

• budowa modeli szybowców „rzutki” klasy F1N /wszyscy/
  •  budowa modelu klasy F6B do tzw. aeromusicalu / wybrane 10 osób/
  •  budowa modelu RC „Pelikan” , RC „Pelikan-lotka”, RC „Jastrząb-lotka” zaawansowani
  • budowa modeli klasy S8D, S8E/p zaawansowani
  • zawody wewnętrzne i loty treningowe modeli klas F1N,  F3J/M, S8D te dwie klasy ma klauzulę uprzywilejowania loty treningowe odbywają się codziennie  o ile pozwoli pogoda / zakładamy, że 75% uczestników będzie posiadać modele tej klasy/
  •  zajęcia teoretyczne : teoria lotu, meteorologia lotnicza /zaawansowani/

Program szkolenia oparto o realizację programu Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu

„Sport Wszystkich Dzieci”

Ponadto zamierzamy realizować program wypoczynkowy i rekreacyjny :

• gry i zajęcia terenowe / w ramach tego zapoznanie się z : przyrodoznawstwem, pionierką, samarytanką, terenoznawstwem, łącznością/
  • turnieje piłki nożnej,  badmingtona, siatkówki, strzelanie z wiatrówki
  • gry świetlicowe, zajęcia kulturalno oświatowe / wieczorne kominki, piosenki, gry
  • i zabawy logiczne, kalambury, konkursy wiedzy, zabawy,

Program turystyczny przewiduje wycieczki całodniowe :

• Jaworki – Szczawnica – Palenica – Jarmuta – Durbaszka
  •  Jaworki – Wąwóz Homole – Wysoka – Wysokie Skałki – Durbaszka
  • Wycieczka do rezerwatu Białej Wody

/ wszystkie te wycieczki o małej skali trudności dostępne dla każdego uczestnika obozu/

W stosunku do uczestników zainteresowanych sportem modelarskim pragniemy aby poprzez codzienne treningi i zawody wewnętrzne – przyswoili umiejętność dobrego opanowania pilotażu modelu szybowca zdalnie sterowanego – pozwalającego w efekcie na samodzielne starty / bądź z holu, bądź ze zbocza/ i poprawną umiejętność wykorzystania prądów wznoszących /”termiki”/ do długotrwałych lotów.

Aby ograniczyć możliwość strat w sprzęcie latającym w początkowej fazie nauki/dotyczy początkujących/ zamierzamy aby każdy uczestnik odbył szkolenie na komputerowym symulatorze lotów FMS i podobnych – podłączonym do normalnej aparatury RC. Będziemy posiadać dwa lub trzy takie urządzenia. Dodatkowo na obozie uczestnicy będą mieli dostęp do internetu z możliwością tworzenia własnych stron obozowych publikacji aktualnych zdjęć z życia obozowego.

Efektem uzyskanych umiejętności przez każdego uczestnika obozu w zakresie szkolenia modelarskiego będzie możliwość udziału we wszystkich zawodach przewidzianych dla młodzików i juniorów młodszych wynikających z rocznego kalendarza imprez sportowych.

Ośrodek MDK dysponuje pokojami 3, 5 i 6 osobowymi /ustalono z kierownictwem Ośrodka że większość to pokoje 3 osobowe/z pełnym zapleczem sanitarnym, salą telewizyjną, salą wystawowo-dydaktyczną, salą kominkową, bufetem do dyspozycji uczestników jak również  posiada boiska do siatkówki i koszykówki. Własna stołówka od lat znana jest z bardzo dobrego wyżywienia.

Teren i okolice /Małe Pieniny/ stwarzają wspaniałe warunki wychowawczo-poznawcze, turystyczno-krajoznawcze, które zamierzamy wykorzystać i „odkryć” je dla modelarstwa lotniczego.

Ze względu na odbywające się Światowe Dni Młodzieży istnieje możliwość uczestnictwa w obozie w terminie 14 dniowym, ale dojazd na miejsce w tym wypadku spoczywa na rodzicach, a koszty zostaną pomniejszone o wyżywienie i noclegi – oczywiście też nie ma gwarancji 100% wykonania modeli zdalnie sterowanych.

Ze względu na ograniczoną ilość uczestników prosimy o wstępne zgłoszenia u komendanta obozu : tel. 668 168 958 bądź w pracowni modelarskiej MDK przy ul. Reymonta 18 lub Ośrodku Modelarskim AK przy ul.Sadowej.