Samolotowe Rajdowe Mistrzostwa Polski w Łososinie Dolnej 19-24.07.2016

13.07.2016

Samolotowe Rajdowe Mistrzostwa Polski w Łososinie Dolnej 19-24.07.2016

W dniach 19-24 lipca dwie i pół załogi AK : Krzysztof i Kamil Wieczorkowie, Michał i Marcin Wieczorkowie oraz Darek Lechowski (Aeroklub Krakowski) z Bolesławem Radomskim (Aeroklub Pomorski) będą uczestniczyć w Samolotowych Rajdowych Mistrzostwach Polski (Latanie Rajdowo-Nawigacyjne, w załogach – pilot i nawigator) w Łososinie Dolnej (Nowy Sącz). Zawody zostaną rozegrane w dwóch klasach: Advanced – dla pilotów początkujących (klasa przejściowa), oraz Unlimited – klasa mistrzowska. Nasi zawodnicy startują w klasie Unlimited.

Mistrzostwa Polski to jeden z elementów przygotowawczych Samolotowej Reprezentacji Polski przed Mistrzostwami Świata w Santa Cruz, w Portugalii (http://www.santacruzwrfc2016.com), które zostaną rozegrane w dniach 4-10 września 2016. Z Aeroklubu Krakowskiego na MŚ lecą Krzysztof i Kamil Wieczorkowie, Michał i Marcin Wieczorkowie oraz Dariusz Lechowski, jako nawigator Bolesława Radomskiego (z Aeroklubu Pomorskiego – Toruń).

Poniżej prezentujemy najważniejsze osiągnięcia naszych reprezentantów na arenie krajowej i międzynarodowej.

Na podium zeszłorocznych Rajdowych Mistrzostw Polski, rozegranych w Katowicach (Lotnisko Muchowiec) znaleźli się:  2 miejsce, tytuł Vice Mistrzów Polski i srebrny medal w klasie Unlimited – Bolesław Radomski (Aer. Pomorski) i Dariusz Lechowski, 3 miejsce, tytuł II Vice Mistrzów Polski i brązowy medal w klasie Unlimited Michał Wieczorek – Marcin Wieczorek.

Na podium rankingu Pucharu Polski 2015 w Lataniu Rajdowo-Nawigacyjnym znaleźli się – Krzysztof i Kamil Wieczorkowie – 2 miejsce.

Aktualnymi Vice Mistrzami Świata kat. Unlimited są Bolesław Radomski (Aer. Pomorski) i Dariusz Lechowski, aktualnymi II Vice Mistrzami Świata kat. Unlimited są Michał i Marcin Wieczorkowie. Obie załogi wchodzą w skład zwycięskiej drużyny Mistrzostw Świata – złoty medal drużynowy. MŚ były rozegrane w Toruniu, w 2014 roku.

Aktualnymi II Vice Mistrzami Europy (kat. Unlimited) są Michał i Marcin Wieczorkowie. Drużynowo mistrzowie Europy – złoty medal. Dodatkowo srebrny medal w kat. lądowań Mistrzostw Europy. Słowacja, Dubnica 2013 r. Prawdopodobnie ze względu na decyzje działaczy międzynarodowych w organizacji FAI, nasi piloci zostaną dożywotnimi mistrzami Europy w drużynie i brązowymi mistrzami Europy indywidualnie. Obecnie zrezygnowano z rozgrywania Mistrzostw Europy, ze względu na braki finansowe w organizacji lotniczej. Rozgrywane są tylko Mistrzostwa Świata, naprzemiennie, raz Rajdowo-Nawigacyjne, raz w Lataniu Precyzyjnym.

W dotychczasowej historii MŚ, ME oraz Światowych Igrzysk Lotniczych pod banderą Międzynarodowej Federacji Lotniczej FAI piloci samolotowi Aeroklubu Krakowskiego zdobyli ponad 150 medali.